Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου 2017

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣ ΔΡΑΜΑΣ 1η ΦΑΣΗ (POST GAME)

2              -               1

Με το δεξί ξεκίνησε η ομάδα μας τις επίσημες αγωνιστικές υποχρεώσεις της καθώς επικράτησε με 2-1 της Δόξας Μικρόπολης για τον θεσμό του Κυπέλλου.Ένα παιχνίδι που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας καθώς οι 2 ομάδες πήγαν το παιχνίδι στην δύναμη και στις προσωπικές μονομαχίες με ελάχιστες φάσεις στα 90'.Ο Ακρίτας ήταν λίγο καλύτερος,ζήτησε όταν είχε την κατοχή το γκολ με καλή κυκλοφορία και γενικώς φαινόταν πως αν γίνει κάτι στο ματς θα προέλθει από την πλευρά των γηπεδούχων.Έτσι και έγινε στο 27' όταν ο Προκοπίου βρήκε με σέντρα τον Πατσούκη που κυριολεκτικά με την κοιλιά έγραψε το 1-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.Στο δεύτερο ημίχρονο η Δόξα μπήκε δυνατά με σκοπό να φτάσει στην ισοφάριση αλλά δεν ήρθε γι'αυτήν η μεγάλη φάση καθώς ο Ακρίτας ήταν καλά στημένος πίσω.Σιγά σιγά η ομάδα μας απέκτησε μια ελαφρά υπεροχή.Ζήτησε το δεύτερο γκολ που ήξερε πως θα της κλειδώσει την πρόκριση.Αρχικά απείλησε με σουτ του Πατσούκη που κατέληξε στο δοκάρι και πέτυχε το 2-0 στο 66' με καρφωτή κεφαλιά του πολύπειρου κεντρικού αμυντικού Ταντσίδη μετά από κόρνερ του Σαββόγλου.Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι έψαξαν να αντιδράσουν με αναιμικές επιθέσεις όμως και παράλληλα με τις αλλαγές που πραγματοποίησε ο προπονητής της ομάδας μας σπάζοντας τον ρυθμό έδειχναν να αποδέχονται τον αποκλεισμό τους από την επόμενη φάση του Κυπέλλου της ΕΠΣ Δράμας.Στο 79' όμως μετά από μια ανύποπτη φάση η Δόξα Μικρόπολης κατάφερε να μειώσει σε 2-1.Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι επανήλθε στην δύναμη καθώς οι μεν γηπεδούχοι ήθελαν να κρατήσουν την νίκη,οι δε φιλοξενούμενοι να πετύχουν δεύτερο γκολ ούτως ώστε να οδηγήσουν το ματς στην παράταση.Κάτι τέτοιο δεν έγινε ο κ. Μαμσάκος σφύριξε για τελευταία φορά και η ομάδα μας προκρίθηκε στην 2η φάση του Κυπέλλου εκεί όπου θα συναντήσει την ΑΕ Κυργίων εκ των φαβορί φέτος για την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Β' κατηγορίας.

Ακρίτας Νέας Κρώμνης: Γιάγκου,Ωρολογάς,Σαμουλαδάς,Κουγιμτζίδης,Ταντσίδης,
Καλοσίδης,Σκινίτης,Προκοπίου (75' Σιαμανής),Τσακίρης (61'Σαββόγλου),Δεληγιαννίδης (63' Μπράχια),Πατσούκης (90' Θεοδωρίδης)